,,Laboratoria Przyszłości"

Nasza szkoła realizuje projekt „Laboratoria Przyszłości”.

Jest to program edukacyjny finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Misją „Laboratoriów Przyszłości” jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem programu rządowego jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Laboratoria Przyszłości koncentrują się na umiejętnościach matematycznych, naukach przyrodniczych, technologii i inżynierii, co wpłynie na wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny w naszym kraju. W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Łączna wartość projektu to 30 000,00 zł.

Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt: Drukarkę 3D, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami (arduino), aparat fotograficzny z akcesoriami (oświetlenie do realizacji nagrań, gimbal, mikroport do łączności bezprzewodowej, mikrofon kierunkowy), stacja lutownicza  i inne.

Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać ukryte talenty, rozwijać kompetencje przyszłości w zakresie nauk przyrodniczych, robotyki, technologii i inżynierii.

Przygoda  z robotyką w klasie VII rozpoczęła się !!!

Uczniowie klasy siódmej w zespole: Kacper Sanocki, Miłosz Gomółka, Mateusz Woźniak oraz Wojciech Biernacki na zajęciach informatycznych zaczęli składanie podstawowej konstrukcji robota  mBot Ranger.

Roboty te realizują funkcje  poruszania się po płaskich powierzchniach i pokonywania umiarkowanych wzniesień, śledzenia linii i wykrywania kontrastowych elementów na podłożu, wykrywania przeszkód i pomiaru odległości do nich, reakcji na światło i dźwięk, pomiaru temperatury otoczenia, sygnalizacji akustycznej i optycznej, precyzyjnego pokonywania założonej trasy z wykorzystaniem czujników położenia, reakcji na pochylanie, pomiaru przejechanego dystansu, programowania w trybie bezprzewodowego połączenia z PC oraz ładowania programu do pamięci robota i jego pracę autonomiczną.

Praca zespołowa, a raczej zabawa szła im świetnie. W ciągu kilku godzin mBot Ranger był gotowy.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Robot gotowy!!!

Zgrany zespół siódmoklasistów.